© 2001-2019 created by 4MAX Studio  |  All Rights Reserved 

 

Service Standards

 

 Lecturing  | Management |  Consulting

 

Profil

 

Profil

 

 

 Management 

 

Miloš Neumann

 

▪ Na uvedené zkušenosti dnes M. Neumann navazuje a spektrum pracovních znalostí stále aktivně rozšiřuje.

 

▪ Trendy v oboru, praxi a moderní profesní poznatky sdílí i spolehlivě předává v průběhu spolupráce, jakožto organizuje a zajišťuje součinnost s našimi klienty.

Managing Partner

 

 Aktuálně:

HotelsConsult.com / Euro Hotels Consulting s.r.o., 2003

▪ Frančízinkové hotelové společnosti:

Vice President - Hotel Solutions Partnership Ltd. U.K. / London, Prague

Senior Financial Analyst - Horizon Hotels Ltd. U.S. by Cendant-Wyndham Hotels / Prague

▪ Hotelová praxe (stř. management):

Renaissance Hotel Prague - Old Town Hilton, Casa Marcello Residence Prague - Concorde Hotels, Best Western Prague, Intercontinental Forum Hotel - Corinthia Tower Prague.

▪ Vzdělání:

Hotelová škola, VŠE v Praze, fakulta mezinárodních vztahů (distanční stud., dvouleté), Certifikát MŠMT, Lektorská činnost (2015)

▪ Odborné zkušenosti:

6 let ve frančízinkových hotelových společnostech pro Central and Eastern Europe (do 2014) | 7+ let v managementu hotelů ČR | 50+ hotel. projektů

▪ Specializace:

finanční analytika, studie proveditelnosti | zpracovávaná data: v jazyce českém a anglickém

Hotels

Luxury | First Class | Mid

Tourism

Regional | Congress | Sport

Resorts

Spa | Franchise | Ski

Client Service

Standards

The highly adept at diplomatically facilitating discussions and cross-border negotiations in “hotel language”, Milos works with various software programs, and with property management systems. The hotel statistics, financial projections models, profit & loss statements, appraisals and project balance sheets; these are applied in universal templates according to Uniform System of Accounts for Hotels, and RICS Valuation Standards.

..Be A Good Hotelier.. 

Cílem činnosti je předávat hotelovou odbornost v nejlepší kvalitě, s procesy a pracovními postupy ověřenými z praxe a s korektním individuálním přístupem k Vašim požadavkům.

 

Přicházíme s praxí a nejlepšími schopnostmi v řízení hotelového provozu, s odborností v projektovém a finančním managementu hotelu, ve znalosti s řízením kvality služeb, se zkušenostmi v zavedení licence u frančízinkových mezinárodních společností.

The HotelsConsult.com draws on a collection of 20+ skilled disciplines to help you maximize operations in the hotel industry.

 

A Partner for the effective way of developing your business, we come with flexible solutions. We are quality-driven professionals; our partnering clarifies full assistance in hotelmatters and shall meet the client’s requirements on the field of planning, development, construction, innovation and strategic management in the Hospitality, Tourism and Leisure Sector.

© 2019 HotelsConsult.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now